Brno chce za peníze EU opravit Špilberk a rozšířit tamní expozice
Brno 30. prosince () – Brněnská radnice chce z hradu Špilberk, tyčícího se v centru města, udělat prvořadou turistickou atrakci. Má k tomu pomoci dovršení jeho letitých oprav a také proměna expozic. Nynější stálé výstavy by měli kurátoři přestavět a doplnit další, řekl mluvčí magistrátu Pavel Žára. S projektem se Brno uchází o evropskou dotaci. Náklady dosáhnou 235 milionů korun a z fondů unie je možné získat až 92 procent nákladů, řekl Žára.
Tvorbu nových expozic i proměnu těch dnešních bude mít na starosti Muzeum města Brna, které na Špilberku sídlí a tamní výstavy spravuje. Jeho pracovníci mají vytvořit nové výstavy nazvané Barokní stavitelství a Výtvarné umění po roce 1945. Měli by také přestavět stálé expozice Žalář národů a Brno na Špilberku. „Jsou už deset let staré a chceme je zmodernizovat,“ řekl mluvčí.
Podle Žáry přesahují celkové náklady projektu 230 milionů korun, protože v záměru jsou zahrnuté i stavební práce. Počítá se s opravami východního přístavku hradu, jižního křídla, severního přístavku neboli bývalých koníren a také lapidária z vodárenských nádrží.
Špilberk se opravuje léta a město už do rekonstrukcí investovalo stovky milionů korun. Když uspěje s aktuální žádostí o dotaci z EU, měla by se památková obnova završit. Neopravné objekty dnes tvoří zhruba pětinu komplexu.
Obnova hradu Špilberk je jedním z evropských projektů, jímž chce město povzbudit turistický ruch. Peníze z unijních projektů chce město získat také na zpřístupnění podzemí a vytvoření stezky, která turisty provede po význačných brněnských stavbách moderní architektury.
Podle magistrátní analýzy by Brno mělo letos a v příštích pěti letech dosáhnout na evropské peníze pro zhruba 150 až 160 projektů, celkový objem dotací by měl činit asi 5,5 miliardy korun. Město je nyní asi na pětině plánované částky. Letos v listopadu byly schváleny dotace za 1,1 miliardy korun.
Lucie Kučerová vju

Převzato pomocí RSS: Přečíst celý článek: Brno chce za peníze EU opravit Špilberk a rozšířit tamní expozice
Share This