Asociace: V Izraeli je asi 1000 českých turistů, nic jim nehrozí
Praha 29. prosince () – V Izraeli je podle údajů Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) nyní zhruba tisícovka českých turistů, žádný z nich ale není ohrožen nynějším konfliktem v pásmu Gazy. Podle mluvčí ministerstva zahraničních věcí Zuzany Opletalové je situace v Izraeli v podstatě normální.
„V příhraničí Gazy je lépe nebýt, ale jinak v Izraeli by neměl být nikdo v ohrožení,“ řekla Opletalová. Na to spoléhají i cestovní kanceláře. Podle mluvčího AČCKA Tomia Okamury kanceláře zájezdy na území Izraele nijak neomezují. Přímo do pásma Gazy žádné zájezdy nesměřují a ani nebyly plánovány.
Skupinu klientů má v zemi například specialista na Izrael, cestovní kancelář Alea Tours & Trade. „Budou tam až do 5. ledna a žádný problém tam není,“ řekl spolumajitel CK Jiří Lukeš. Alea podle něj nehodlá nijak měnit harmonogram naplánovaných zájezdů.
Na dobrou informovanost českých klientů poukázal marketingový ředitel cestovní kanceláře Eso travel Hynek Špinar. „Oni nezaměňují pojem Gaza a Izrael, ač ta publicita není pro Izrael pozitivní,“ řekl. Eso travel má nejbližší zájezd naplánován na únor, nikdo prý dosud rezervaci nezrušil. Zájezd je naplánován do míst konfliktu vzdálených.
Konflikt v Gaze vypukl v sobotu, kdy izraelské letectvo začalo bombardovat pozice palestinského hnutí Hamas s odůvodněním, že jde o reakci na raketové útoky Hamasu na jižní části Izraele. Bombardování pokračovalo v neděli i dnes, celkem si zatím vyžádalo životy nejméně 315 Palestinců a dvou Izraelců.
Velvyslanectví České republiky nedoporučuje kvůli rizikové situaci Čechům cestovat do pásma Gazy ani do jeho okolí. Češi, kteří jsou nyní v Izraeli, mají mít u sebe trvale kontakt na konzulární službu, která je připravena pomoci. Kromě přímých zájezdů do Izraele navštěvují Češi tuto zemi také v rámci nepovinných výletů při své dovolené v Egyptě. Také tyto výlety se Gaze vyhýbají.
sin jw

Převzato pomocí RSS: Přečíst celý článek: Asociace: V Izraeli je asi 1000 českých turistů, nic jim nehrozí
Share This